Aranżacja salonu jest niezwykle istotna, ponieważ pomieszczenie to jest bardzo często sercem całego domu. To w nim odpoczywamy po całym dniu pracy, przyjmujemy gości, organizujemy spotkania, czy bawimy się. Nic więc dziwnego, że pragniemy, aby był on jak najlepiej dopasowany do nas i naszego trybu życia. Projekt salonu musi więc łączyć w sobie wiele funkcji, które będą odpowiadały temu, jak spędzają czas domownicy. Szczególnie że bardzo często salony w bloku łączą się z kuchnią, pełniąc rolę jadalni, a niekiedy nawet wieczorami przeistaczają się w sypialnię. Z tego powodu coraz częściej zadajemy sobie pytanie: Jak urządzić salon, aby spełniał nasze potrzeby?

Funkcjonalne aranżacje salonów

Funkcjonale aranżacje salonów są szczególnie trudne w momencie, gdy pomieszczenie to musi łączyć w sobie wiele ról. Obecnie salon w bloku połączony jest najczęściej jednocześnie z aneksem kuchennym. Chociaż nie jest to zadanie proste, to dobrze wykonane sprawia, że rodzina zyskuje przestrzeń, która jest dla nich prawdziwym sercem domu. Projekt salonu musi wtedy obejmować oddzielenie strefy kuchennej od wypoczynkowej, jednocześnie wydzielając miejsce na jadalnie. Dobrze do tego celu sprawdzi się wysoki barek z hokerami lub stół z krzesłami. Dzięki temu naturalnie rozgraniczamy strefy i porządkujemy przestrzeń, na czym estetycznie może zyskać nasz salon. Inspiracje, jakie znaleźć możemy w internecie, doskonale obrazują, jak nawet na niewielkiej przestrzeni jesteśmy w stanie właściwie zaaranżować pomieszczenie.

Ciekawe aranżacje – salon

Ciekawe aranżacje to takie, które zawierają elementy dodatkowo ozdabiające nasz salon. Dla każdego z nas odpowiednia aranżacja będzie inna. Różnimy się między sobą nie tylko gustem, ale również potrzebami. Z tego powodu każdy powinien znaleźć własną inspirację salonów. Elementem stosowanym coraz częściej są ściany z cegieł, które sprawdzą się jeśli interesuje nas nowoczesny salon. Nie mniej popularny jest również kominek, który sprawia, że przestrzeń wydaje się o wiele bardziej przytulna. Aranżacje salonu mogą być więc różne w zależności od tego, jaki jest nasz gust i upodobania. Jednak pamiętajmy, że nie chodzi tylko o to, aby przestrzeń była piękna. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o funkcjonalny projekt, jakim jest nasza aranżacja. Salon jest miejscem, w którym spędzamy najwięcej czasu. Szkoda więc, aby nie odpowiadał on naszym potrzebom.

Salon – aranżacje a style wnętrzarskie

Salon musi zostać zaaranżowany w stylu, który współgra z poczuciem estetyki domowników. Nigdy projekty salonu nie powinny zostać tworzone jedynie pod obecne trendy. Moda zmienia się bardzo szybko, dlatego równie szybko nasze wnętrze może stać się dla nas nieatrakcyjne i przestarzałe. Wystrój salonu powinien więc odpowiadać rzeczywiście temu, co nam się podoba. W efekcie pomimo nowych trendów będziemy czuli się w nim dobrze i nie będziemy chcieli zmieniać tego, co odpowiednio nam służy. Bez względu na to, czy chodzi o salony nowoczesne, czy salony w blokach.

Niezwykle popularny stał się styl skandynawski, boho oraz minimalistyczny, do którego łatwo znaleźć inspiracje. Salon urządzony w oparciu o nie, nie jest zagracony, jest w nim dużo światła, jasnych kolorów oraz naturalnych elementów. Nowoczesne salony coraz częściej aranżuje się w stylach loftowym oraz industrialnym. To głównie w nich znajdziemy bardziej charakterystyczne elementy i intensywniejsze kolory. Projekty salonów w tych stylach zawierają dodatki cegieł, metalu i innych surowych materiałów. Królują w nich duże okna, przestrzenie oraz meble i elementy nawiązujące do fabryk. Nasze inspiracje salonu mogą opierać się również o styl eklektyczny. Pozornie łączy on w sobie wiele różnych materiałów, wzorów, kolorów i epok. Jednak jeśli przyjrzymy mu się bliżej, zobaczymy w nim pewien motyw, który powiela się w wielu elementach. Aranżacja pomieszczenia w tym stylu nie jest łatwa. Należy bowiem umiejętnie dobrać do siebie detale w sposób, który nie stworzy efektu kiczu.

Salon – inspiracja na ściany i podłogi

Salon jest miejscem, które nie może być chaotyczne. Dlatego niezwykle ważne jest, aby odpowiednio dobrać do siebie kolor ścian oraz podłogi. Dopiero na tej bazie powinniśmy aranżować resztę dodatków. Salony w bloku z reguły nie mają dużej powierzchni, dlatego w ich przypadku poleca się kolory jasne. Najlepiej sprawdzą się wszelkie odcienie bieli, beżów, szarości oraz pasteli. Pozwoli to na optyczne powiększenie powierzchni, jaką dysponują. Aranżacje na salon nowoczesny mogą pozwolić sobie na odważniejsze kolory. Jednak warto postawić na jeden przewodni, który na przykład zastosujemy na głównej ścianie i w dodatkach. Nie stworzy to efektu przytłoczenia, a jedynie podkreśli piękno naszego wystroju. Do połączenia ścian z podłogą poleca się zastosowanie listew przypodłogowych np. Decor System. Dzięki nim ukryjemy nie tylko szczeliny dylatacyjne, ale również kable.

Odpowiednia aranżacja salonu jest niezwykle ważna jeśli zależy nam na komforcie naszej rodziny. Powinien on łączyć w sobie kilka różnych stref, które dostosujemy do potrzeb wszystkich domowników.